Geopolityka XXI wieku cz. III
Wstęp "Co się dzieje na świecie" stanowi tekst napisany 1,5 roku wcześniej. Dzisiaj, gdy wojska rosyjskie mają zamiar pozostać w Gruzji następuje testowanie przez strony mieszanego wariantu polityczno - militarnego na obszarach pozyskanych zarówno przez Rosję jak i USA. Rosja przede wszystkim stawia sobie za cel rozbijanie jedności UE, Ukrainy, Gruzji, Polski itd. Ameryka działa zgodnie z wielką swoją strategią, tylko nie zna wszystkich warunków do dalszego kompromisu z Rosją. Zanim strony dojdą do nowego porozumienia może ulec rozpadowi nawet UE lub skończy się władza Putina i jego otoczenia, bo to przesilenie będzie trwało kilka lat i będzie w pewnym sensie dramatyczne dla stron, gdyż na moment zacznie się chwiać stabilizujący pokój na świecie, trójkąt Rosja, Chiny, USA.
Dzisiaj nie można mówić jeszcze, że wszystko jest możliwe, ale jak widać z poprzedniego materiału sporo. Trudno jednak o tym mówić, gdy obok tego będzie długotrwała dezinformacja jako czynnik miękkiej geopolityki XXI wieku. Dlatego tak twardo opieram wypadkowy kształt geopolityki na trójkącie Rosja, Chiny, USA jako układzie pokojowym i ewentualne rozpołowienie Rosji, atak Chin, czy powstanie koalicji antyamerykańskiej ma rozstrzygnięcia już tylko wojenne. Trzeba mieć nadzieję, że nie dojdzie do rzeczywistej konfrontacji wewnątrz trójkąta, a każda próba działań w tym kierunku zostanie skutecznie powstrzymana przez samorealizujący się układ. Pozostaje jeszcze określenie roli dla całej ludzkości, która słusznie boi się i zaczyna żyć w coraz większym strachu o pokój na świecie, bo to właściwie zwykli ludzie są najbardziej zagrożeni pazernością zmilitaryzowanego kapitalizmu. Tu od razu powstaje ostateczne rozwiązanie dla ludzkości, która w ostateczności ten system musi odrzucić, musi mieć siłę przezwyciężyć "źródło strachu", czym jest system zbudowany przez "piratów".
Jak zastąpić "widmo świata" bezpiecznym, pięknym okrętem ziemskiego globu, gdy nie będzie wiary, pokoju i chęci, można już tylko wyczytać to w poezji... która na wieczność pragnie ocalenia i pokoju, dlatego ma szanse zostać jednym ze szczególnych czynników geopolitycznych na Ziemi.
Witold Zembrowski