PROSTE I KRZYWE SPOJRZENIE....
W sierpniu 1980 roku przeciwstawiono się Rządom partyjnym, a nadal je mamy?Nikt nie wie jak to się mogło stać , ze po roku 1989 bez oporu zaakceptowaliśmy model demokracji partyjnej?
Obecnie mocno spóźniony postulat nie łączenia mandatu Posła z funkcją w Rządzie, a tej z władzami w partiach politycznych jest popierany przez wielu obywateli.
Jednak do pełnej odbudowy demokracji to za mało, bo przez 20lat głosowań na listy partyjne utraciliśmy zdolności demokratyczne, których w praktyce dostarczają ważne referenda, a tych za wiele nie było.
Podobnie działo się z gospodarką, niedokończony, bądź przerwany w 1991 roku plan Balcerowicza nie doczekał się wznowienia, choć w latach 1994-98
istniała ku temu możliwość. Być może , że nie było też pełnego przyzwolenia społecznego, ale był za to wielki majątek, który powinien być naturalnym zabezpieczeniem świadczeń społecznych w okresie przejściowym , który przecież trwa nadal, ale majątku już prawie nie ma?
Dzisiaj piętą Achillesa Polski jest bilionowy dług publiczny, a gospodarka do końca nieprzeorganizowana nadal jest mało efektywna o niskiej wydajności i niewielkiej wartości dodanej, która nie wszędzie może konkurować z wyprzedzającymi nas dotąd krajami wysokorozwiniętymi.
Globalizacja spowodowała także pozbawienie Europy i USA na rzecz Azji fabryk do produkcji towarów masowych i łatwych do kontenerowego transportu morskiego na cały świat.Ponieważ też nie zdążyliśmy jeszcze wkroczyć w erę nowoczesnych technologii to mamy bardzo utrudnione utrzymanie się na obrotach?
Do czego zmierzam?Czeka nas czas trudnych kompromisów i nie sprzyja temu podsycanie nastrojów przez pretendentów na "mężów stanu" z
powodu "krzywego spojrzenia" przeciwnika politycznego.
Biorąc pod uwagę skrótowo przedstawione uwarunkowania, chcemy nauczyć się demokracji przez świadome wybory i referenda, nie chcemy dłużej partyjnych rządów i musimy być gotowi na trudne reformy społeczno-gospodarcze.
Dokonując racjonalnego przeglądu stanu rzeczy można znaleźć wiele niszowych przyczółków w naszej gospodarce do zdobycia większych rynków, przetwarzanie żywności, produkcja nietypowych towarów itd.
Podobnie w polityce na trudne czasy są pośród nas odpowiedni ludzie i tylko tych należy wybierać nie po nalepkach partyjnych , a ze znajomości ich poglądów?